Múzeá a galérie

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva je jediným múzeom svojho zamerania na Slovensku. Má tri stále expozície: 1. Chránená príroda, 2. Kras a jaskyne Slovenska, 3. Minerály – výskyt, využitie a ochrana. Sídli na Školskej ulici, jedna z expozícií (Kras a jaskyne Slovenska) na ulici 1.mája.

Múzeum Janka Kráľa plní úlohu vlastivedného múzea mesta a regiónu stredného Liptova. Svoje zbierky má rozčlenené do štyroch stálych expozícií: 1. Kapitoly z histórie mesta Liptovský Mikuláš, 2. Tatrín a Žiadosti slovenského národa, 3. Rázusovie dom, 4. Židovská synagóga. Múzeum má sídlo na Námestí osloboditeľov v bývalom župnom dome (v tzv. Seligovskom dome), kde sídli aj expozícia Kapitoly z histórie mesta Liptovský Mikuláš. Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa sídli na starej evanjelickej fare na Tranovského ulici, Rázusovie dom vo Vrbici na Vrbickej ulici a synagóga stojí na Hollého ulici.

Galéria P. M. Bohúňa je treťou najstaršou galériou na Slovensku. Sídli na Tranovského ulici a zbierky sú rozdelené do troch stálych expozícií: 1. Staré umenie (gotika, renesancia, barok), 2. Slovenské výtvarné umenie 19. storočia s dôrazom na tvorbu P. M. Bohúňa, 3. Slovenské výtvarné umenie 20. storočia. Súčasťou galérie je aj vysunutá expozícia – Galéria Jana Hálu vo Važci.

Dom fotografie je jediná špecializovaná inštitúcia svojho druhu na Slovensku. Podáva systematický prehľad historickej i súčasnej fotografie a usporadúva výstavy začínajúcich i uznávaných fotografov. Sídli v budove Galérie P. M. Bohúňa, pôvodne vznikla v Poprade v rámci Tatranskej galérie, od 1. marca 2006 je presunutá do Liptovského Mikuláša.

Centrum Kolomana Sokola je stálou expozíciou diel Kolomana Sokola pod správou Galérie P. M. Bohúňa. Sídli v budove Pongrácovskej kúrie. V rámci expozície sú vystavené grafiky a kresby, doplnené dokumentačným materiálom, reáliami a fotografiami.

Muzeálna expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa súčasníkom pripomína stretnutia popredných osobností štúrovského hnutia u tunajšieho farára Michala Miloslava Hodžu.

Autentické priestory starej evanjelickej fary navodzujú atmosféru 40. rokov 19. storočia, keď tu bol založený spolok Tatrín a spísané Žiadosti slovenského národa. Expozícia je zariadená dobovým nábytkom, vystavené sú tu knihy vydané spolkom Tatrín, faksimile historických dokumentov, zápisníc, fotografie i originálne portréty národných dejateľov od akademického maliara Janka Alexyho. Jej jedinečnou súčasťou je aj Hodžova pracovňa, ktorej dominuje stôl s Bibliou a krížom a mohutná knižnica plná vzácnych kníh.

Rodný dom súrodenocov Rázusovcov bol súčasťou zástavby obce Vrbica, v roku 1923 včlenenej do Liptovského Mikuláša. Je najstaršou časťou komplexu troch vzájomne prepojených domov a hospodárskych stavieb. V 80. rokoch 19. storočia ho postavili rodičia súrodencov Rázusovcov.
O sto rokov neskôr dom i susedné budovy odkúpilo mesto Liptovský Mikuláš. Po jeho rekonštrukcii tu bola umiestnená expozícia venovaná evanjelickému farárovi, spisovateľovi a politikovi Martinovi Rázusovi, spisovateľke Márii Rázusovej-Martákovej a ich bratom Michalovi a Matejovi, významným mikulášskym kníhtlačiarom. Približuje nielen ich osudy, ale i prostredie, v ktorom vyrastali. Jeho autenticitu umocňuje zariadenie a nábytok zo začiatku 20. storočia i fotografie z rôznych období života rodiny. Druhá časť expozície návštevníka prevedie dejinami zaniknutej Vrbice a zoznámi i s ďalšími slávnymi vrbickými rodákmi. V prednej časti domu je zriadená knižnica, v ktorej sú zhromaždené literárne diela z pera súrodencov Rázusovcov. V nej majú návštevníci možnosť pozrieť si televízne filmy natočené podľa Rázusových autobiografických románov Maroško a Maroško študuje.

 

 

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode