Pamiatky
Kostol sv. Mikuláša bol základom, okolo ktorého postupne vyrastalo mestečko Liptovský Mikuláš. Srdce mesta - Námestie osloboditeľov - lemujú súvislé rady meštianskych domov, stojí tu Pongrácovská kúria, hneď vedľa Illešházyovská kúria (Prvý stoličný dom) a uprostred majestátny Župný dom. Námestie bolo v roku 1991 vyhlásené za pamiatkovú zónu. Len kúsok odtiaľto sa nachádzajú ďalšie stavebné pamiatky: evanjelický kostol a stará evanjelická fara, synagóga, či Gymnázium M.M.Hodžu, vo vzdialenejšej mestskej časti Palúdzka najväčší gotický kostol Liptova - Kostol sv. Petra z Alkantary a v mestskej časti Palúdzka kaštieľ Vranovo.
Kostol sv. Mikuláša je najznámejšou dominantou mesta. Stojí v južnej časti Námestia osloboditeľov. Bol postavený okolo roku 1280 v gotickom slohu na mieste staršieho objektu. V priebehu 15. storočia bol stavebne upravený, rozšírený a zaklenutý, v 18. storočí barokovo upravený. Ďalšej obnovy sa dočkal v roku 1883, opravovaný bol aj v rokoch1940-1943 a v roku 1965. V interiéri sú zachované stredoveké architektonické detaily, maľby pochádzajú zo začiatku 20. storočia od J. Hanulu a J. Škorvánka. Hlavný oltár je neogotický z obdobia rokov 1500-1510, bočný oltár pochádza z 1470-1480. Kamenná krstiteľnica je z druhej polovice 14. storočia.
Evanjelický kostol stojí na Tranovského ulici v susedstve bývalej evanjelickej fary a galérie. Bol postavený ako tolerančný kostol v klasicistickom slohu v rokoch 1783-1785. Fasáda je neorománska, kostol bol opravovaný v rokoch 1883-1885. Oltár je neskoro barokový, v jeho strede sa nachádza obraz Ježiša na kríži z 19. storočia. Klasicistická kazateľnica pochádza z 19. storočia.
Židovská synagóga sa nachádza na Hollého ulici pri Dome kultúry. Súčasný klasicistický objekt pochádza z rokov 1842-1846, je vystavaný na mieste staršej synagógy.
Bývalý Župný dom bol postavený v centrálnej časti Námestia osloboditeľov. Bol vybudovaný v období neskorého baroka, v roku1713, a rozšírený v druhej polovici 18. storočia. Nadstavaný a prefasádovaný bol v druhej polovici 19. storočia a začiatkom 20. storočia. Z roku 1960 pochádza farebná sklenená výplň od E. Šimerovej-Martinčekovej. Pred reorganizáciou štátnej správy na Slovensku tu sídlil okresný úrad.
Pongrácovská kúria v juhozápadnej časti Námestia osloboditeľov vznikla pôvodne v renesančnom slohu. V roku 1713 bola stavebne upravená, v roku 1961 kompletne zrenovovaná. V 17. a začiatkom 18. storočia bola budova sídlom Liptovskej župy.
Čierny orol je budova so štvorcovým pôdorysom s centrálnym nádvorím a nachádza sa na rohu ulíc 1.mája, Bellova a Garbiarska. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou , na priečelí sa nachádza bronzová tabuľa L. Majerského z roku 1928. Na nádvorí Čierneho orla sa 1. mája 1918 uskutočnila manifestácia robotníkov, na ktorej bola po prvýkrát verejne proklamovaná požiadavka vytvorenia československého štátu.
Secesná budova Gymnázia M. M. Hodžu patrí medzi architektonicky najvýraznejšie stavby v Liptovskom Mikuláši. Postavili ju v rokoch 1914 – 1916 na základe projektu budapeštianskych architektov Zoltána Bálinta a Lajosa Jámbora.
Počiatky Kaštieľa Vranovo v Palúdzke siahajú do obdobia okolo roku 1500, keď bol malou pevnosťou s vodnou priekopou. Neskôr ho prestavali do renesančnej podoby. Kaštieľ sa do dejín zapísal ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojník a ľudový hrdina Juraj Jánošík.
Gotický Kostol sv. Petra z Alkantary je dominantou východnej časti mesta Liptovský Mikuláš - mestskej časti Okoličné, ktoré bolo kedysi samostatnou obcou. Na brehu Váhu vyrástol v rokoch 1476 - 1492. Zo severnej strany je k lodi pristavená kaplnka, pod ktorou sa nachádzajú hrobky zemanov z rodu Okoličániovcov. Vnútorné zariadenie kostola pochádza z obdobia baroka. Pozostáva z ôsmich bohato zdobených oltárov, kazateľnice so sochami štyroch evanjelistov a ozdobne vyrezávaných lavíc z roku 1721. Nástenné olejové obrazy zobrazujúce púť Krista na Golgotu pochádzajú s najväčšou pravdepodobnosťou zo 17.storočia. V Kostole sv. Petra z Alkantary sa nachádza Múzeum L. Mattyasovszkého.